TÄVLINGSPROGRAM 2022

Senast uppdaterad  22-05-16

Juli Aug Sept Okt Nov Dec
Som pdf-fil   som  Excel-fil
= ingår i Rankinglistan
Nya ändringar och tillägg
Uppsalakretsens tävlingar
Kretsutbildningar & -info
Utgåva 7
   

Juli

   

   

   

     
tor 7 SM fält fält Orsa   ABCR  
fre 8 SM fält fält Orsa   ABCR  
lör 9 SM fält fält Orsa   ABCR  
sön 10 SM fält fält Orsa   ABCR  
sön 17 Uppsalasnabben milSnabb Uppsala Uppsala HF ABCR  
lör 23 SM Magnumfält M-fält     M  
sön 24 SM Magnumfält M-fält     M  
lör 30 SM PPC PPC        
sön 31 SM PPC PPC        

Augusti

 

 

 

     
sön 8 USK-Kombon kombi Faxan Uppsala SpSk ABCR INSTÄLLD
tor 11 SM precision prec+ milsn Östersund   ABCR  
fre 12 SM precision prec+milsn Östersund   ABCR  
lör 13 SM precision prec+milsn Östersund   ABCR  
"-"

  Landslagsuttagning fält

fält     BC  
"-" Hemvärns-RM Pistol 88 HV     HV  
sön 14 SM precision prec+milsn Norr   ABCR  
"-"

  Landslagsuttagning fält

fält     BC  
"-" Salems Kombitävling prec, fält Hallsta Salems Pk A1&A2  
"-" Hemvärns-RM Pistol 88 HV     HV  
lör 20 SM Springskytte Spring     C  
"-" Kretsprecision Lövsta prec Lövsta Lövsta Skf ABC  
sön 21 UV-Snabben milSnabb Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR  
lör 27 Handen Open prec Sanda Handens Psk ABC  
sön 28 Sveaskottet prec Almnäs Pk Svea Ing 1 ABC  
"-" Östhammarsnabben snabb Östhammar Östhammar Pk ABCR  

September

   

   

   

     
tis 1

- Sista ansökan tävling 2023 -

  Stockholmsklubbar Kretsen    
lör 3 KrM prec prec Hacksjön Gripen Pk   struken av HSO
sön 4 KrM  Militär Snabbmatch MilSnabb Grimsta SAPK ABCR  
lör 10 ÖSM  precision prec Eggeby Upplands Väsby Psk ABC  
sön 11 ÖSM  precision prec Eggeby Upplands Väsby Psk ABC  
lör 17 Nybörjarskjutning prec &fält Grimsta Sthlmspolisens Skf C  
"-" NM Fältskytte fält     BC  
sön 18 KrM fält A/Höstsaluten fält Hallsta Salem Pk ABCR  
-"- Kretsfält 5 / KrM A fält Uppsala F 16/Båss ABCR  

lör 24

Mälarskottet höst prec Sätra Mälarhöjdens Ps C  
"-" Höstsnabben MilSnabb Östhammar Östhammar Pk ABC  
sön 25 KrM fält R fält Lövsta Lövsta Skf BCR  

Oktober

   

   

   

     
lör 1 Håtunahösten prec Norränge, Håtuna Håtuna Pssk ABC  
"-" PPC-Cupmatch Lövsta PPC Lövsta Lövsta Skf PPC  
sön 2

KrM Nationell Helmatch

NatHelM Snörom Atlas Copco Pk ABC  
lör 8 Årets Rekryt kombi Furutorp Lidingö Ssk C  
-"- Grimsta Cup 4 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 9 Eggebyträffen fält Eggeby Upplands Väsby Psk ABCR  
lör 15 Atlas-Snabben höst milsnabb Snörom Atlas Copco Pk ABCR  
sön 16 Katarinaträffen fält Hacksjöbanan Katarina Psf ABCR  
lör 22 Livlinan prec Hacksjöbanan Katarina Psf ABC  
-"- Grimsta Cup 5 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
sön 23 Norrtäljeträffen fält Norrtälje Roslagens Ps ABCR  
lör 29 KrM Springskytte spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  

November

   

   

   

     
lör 12 Grimsta Cup 6 spring Grimsta SthlmsPolisens Skf C  
Lör 20 Sannaosta fält Karlstad Karlstad ABCR  

December

   

   

   

     
lör 3 KrM Luftpistol luft Brännkyrkahallen Katarina Psf L  
             
             

    

                 
             
             
             
             
             
             


Uppdaterad 2022-05-16
Av Lars B Lundqvist